Уривок з автобіографічної книги Леоніда Жаботинського "На вершині Олімпу"
Справа була на Чемпіонаті СРСР серед юнаків.
На штанзі 100 кг. на тренуваннях я багато разів брав і якомога більше вагу, але тут... ніби заклинило. Беру снаряд і не можу вичавити. І так усі 3 підходи. На очах сльози, образа, розчарування і не так від натуги, як від сорому.
Після нуля самі собою опускаються руки, тим більше у важкій атлетиці, отримавши такий результат в одному русі, спортсмен практично вибуває з боротьби, позбавляється всіх шансів наздогнати суперника.
Мені хотілося втекти від ганьби, але мій тренер Микола Іванович мене зупинив.
- Подумаєш, біда – нуль отримав! Краще отримувати нулі на початку шляху, ніж на Великому помості. Запам'ятай це правило, юначе!
У той день мені довелося випити гірку чашу, у ривку в трьох підходах 100 кг вагою одні нулі, і лише в поштовху сміливо зафіксував 130 кг, але мені це вже не було втіхою.
Цього невдачливого дня я отримав чималий досвід і важливий для себе урок. Запам'ятав, що вести боротьбу необхідно до кінця, не звертаючи уваги на будь-які зриви. У кожного спортсмена бувають невдачі, при цьому може здатися, що все пішло прахом і втома свинцю сковує м'язи. Отоді й треба виявити силу волі, щоб вона сказала владним тоном сильні слова: Іти і перемагай!
Значно пізніше у вірші англійського письменника Кіплінга я знайшов дивовижної сили рядка, який завжди згадую, коли доводиться туго.
Ось вони:
- Примушуй серце, нерви, своє тіло
Тобі служити вірно і завжди,
Навіть, коли все пусто, все згоріло,
І тільки Воля каже тобі: "Йди!"
Це чотиривірш служив мені життєвим дивізом, тому я не виходив на змагання знову і знову.